Spis treści
- Matura z matematyki 2025: informacje ogólne
- Cele egzaminu maturalnego z matematyki
- Matura – matematyka 2025: kto może przystąpić do egzaminu?
- Kiedy matura z matematyki 2025?
- Matura podstawowa – matematyka 2025: czy mogę nie zdać egzaminu?
- Wymagania maturalne – matematyka 2025
- Matura z matematyki: jak będzie wyglądał egzamin?
- Matura – matematyka: czego mam unikać, aby nie stracić punktów na egzaminie?
- Matura z matematyki: co należy zabrać na egzamin?
- Jak przygotować się do egzaminu maturalnego z matematyki? Jak zacząć?
- Matura – matematyka 2025: podsumowanie, kluczowe linki, dokumenty
Egzamin maturalny z matematyki odgrywa niemałą rolę w życiu każdego ucznia – niektórym może wręcz spędzać sen z powiek. Aby zminimalizować stres z nim związany, warto wiedzieć, co Cię czeka i odpowiednio się na to przygotować, zarówno organizacyjnie, technicznie, jak i merytorycznie, zapoznaj się z informacjami poniżej. Matematyka jest przedmiotem obowiązkowym, stąd musisz podejść do egzaminu i zaliczyć go na odpowiednim poziomie, aby kontynuować swoją edukację na uczelni wyższej, a przede wszystkim potwierdzić swoje umiejętności z tego przedmiotu.
W niniejszym wpisie znajdziesz nie tylko informacje o kluczowych kwestiach organizacyjnych, ale również odnośniki do najważniejszych dokumentów związanych z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym:
- linki do wszystkich ważnych dokumentów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – przede wszystkim będzie Cię interesować informator maturalny – matematyka na poziomie podstawowym,
- odnośniki do kilku praktycznych poradników, które świetnie sprawdzą się jako punkt startowy w przygotowaniach do matury z matematyki.
Znajdziesz praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci zaplanowanie nauki oraz podpowiedzą, jak skutecznie rozpocząć przygotowania. Dowiesz się również, jak opracować strategię, by osiągnąć wymarzony wynik na maturze.
Egzamin maturalny z matematyki spełnia kilka istotnych celów. Przede wszystkim potwierdza dojrzałość oraz umiejętność samodzielnego myślenia, analizowania i rozwiązywania problemów. To także społecznie uznawany dowód gotowości do dalszej nauki na wyższym poziomie lub wejścia na rynek pracy zawodowej.
Drugą ważną funkcją egzaminu jest ocena Twoich kompetencji matematycznych na poziomie podstawowym. Pozwala sprawdzić, czy udało Ci się osiągnąć cele edukacyjne określone w podstawie programowej i w jakim stopniu spełniasz wymagania. Dzięki temu możesz zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną.
Niezależnie od wybranego kierunku matematyka pozostaje obecna w życiu codziennym i zawodowym. Jako „królowa nauk” wspiera rozwój wielu dziedzin, takich jak informatyka, fizyka, ekonomia i wiele innych.
Cele kształcenia określone w wymaganiach ogólnych podstawy programowej z matematyki obejmują kilka kluczowych obszarów, takich jak sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, interpretowanie reprezentacji oraz rozumowanie i argumentacja. Z kolei wymagania szczegółowe precyzują konkretne zagadnienia matematyczne, w tym znajomość działań i wzorów. Aby uzyskać satysfakcjonujący wynik na egzaminie, kluczowe jest dokładne zapoznanie się z wymaganiami obowiązującymi na poziomie podstawowym.
Ostatnią – ale równie istotną – funkcją egzaminu maturalnego jest jego rola jako przepustki na wybrane kierunki studiów. Zastępuje on egzaminy wstępne, a uzyskany wynik stanowi jedno z kryteriów rekrutacji na uczelnie wyższe.
Matura w roku szkolnym 2024/2025 w formule 2023 dotyczy osób, które:
- ukończą 4-letnie liceum ogólnokształcące, szkołę artystyczną realizującą program 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letnie technikum, branżową szkołę II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej;
- ukończyły 4-letnie liceum ogólnokształcące w roku szkolnym 2023/2024 lub 2022/2023; ukończyły 5-letniego technikum lub branżową szkołę II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024;
- uzyskały lub uzyskają świadectwo 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych,
- ukończyły ponadpodstawową szkołę średnią, z wyjątkiem tych, którzy pierwszy raz przystąpili do egzaminu maturalnego w latach 2020–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości;
- są absolwentami oddziałów międzynarodowych w 4- lub 3-letnim liceum z dyplomem IB (International Baccalaureate);
- posiadają świadectwo lub inny dokument potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe wydane za granicą, ale nieuprawniające do podjęcia studiów w Polsce, a które przystępują do egzaminu maturalnego po raz pierwszy lub przystąpiły w 2024 lub 2023 roku do egzaminu w formule 2023.
Egzamin maturalny w roku szkolnym 2024/2025 w formule 2015 dotyczy osób, które:
- ukończą branżową szkołę II stopnia na podbudowie gimnazjum;
- są absolwentami szkół średnich z lat ubiegłych, w tym:
- 3-letniego liceum ogólnokształcącego (2005–2022),
- szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum,
- 4-letniego technikum (2006–2023),
- branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (2022–2023),
- liceum profilowanego i technikum uzupełniającego dla młodzieży (ukończonego do 2013/2014),
- uzupełniającego liceum ogólnokształcącego (ukończonego do 2012/2013);
- uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum na podstawie egzaminów eksternistycznych;
- ukończyły ponadpodstawową szkołę średnią i przystąpiły do matury w latach 2020–2022, ale nie uzyskały świadectwa dojrzałości;
- posiadają zagraniczne świadectwo potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe, które nie uprawnia do studiów w Polsce, i przystępują do matury w formule 2015 ponownie.
Podczas wypełniania deklaracji maturalnej – a od roku szkolnego 2024/2025 zdający egzaminy maturalne składają już tylko deklarację ostateczną do 7 lutego 2025 r. – warto pamiętać o odpowiedniej rubryce przy przedmiotach obowiązkowych. Wszystkie istotne linki do deklaracji maturalnych dla formuły 2023 i formuły 2015 znajdują się na oficjalnej stronie CKE.
Matura – matematyka podstawowa – jest obowiązkowa, dlatego zapoznaj się z kluczowymi terminami z nią związanymi na rok 2025. Terminy są takie same, niezależnie od formuły matury, w jakiej zdajesz.
Termin główny egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym został wyznaczony przez CKE na 6 maja 2025 roku, na godzinę 9:00. Jako że należy do przedmiotów obowiązkowych, poprzedza go jedynie egzamin z języka polskiego, który odbędzie się dzień wcześniej – to te dwa rozpoczynają cykl pisemnych przedmiotów obowiązkowych.
Dodatkowy termin egzaminu maturalnego z matematyki z poziomu podstawowego – przeznaczony dla tych, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu majowego – został wyznaczony na 4 czerwca 2025 roku, również na godzinę 9:00. Pamiętaj, że jeśli będziesz jedną z takich osób, musisz koniecznie uzyskać zgodę dyrektora Twojego OKE na przystąpienie do tego egzaminu w czerwcu.
Wyniki egzaminów maturalnych zostaną ogłoszone tradycyjnie w lipcu – w tym roku nastąpi to dokładnie 8 lipca 2025.
Jeśli udało Ci się przystąpić do wszystkich wymaganych egzaminów z przedmiotów obowiązkowych i nie powiodło się zaliczenie tylko jednego z nich – w części ustnej lub pisemnej, czyli nie udało się uzyskać minimum 30% punktów (np. z matematyki) – to 19 sierpnia o godzinie 9:00 wskazano jako termin poprawkowy dla części pisemnej.
Od wielu lat egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym jest obowiązkowy.
Możesz również zdawać matematykę jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym – jeśli chcesz poznać wyznaczone terminy związane z tym egzaminem, to zajrzyj do informatora o nim. Pamiętaj, że aby otrzymać świadectwo dojrzałości w roku 2025, należy obowiązkowo przystąpić do dwóch egzaminów ustnych, trzech w formie pisemnej z przedmiotów obowiązkowych oraz do jednego egzaminu pisemnego z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Masz obowiązek przystąpić do pisemnego egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Aby go zdać, musisz uzyskać co najmniej 30% możliwych do uzyskania punktów. Pamiętaj, że jest to przedmiot obowiązkowy.
Matury nie zdaje się, jeśli nie przystąpi się do egzaminu z któregokolwiek przedmiotu obowiązkowego (w części ustnej lub pisemnej) lub nie uzyska się z niego co najmniej 30% punktów. Warunkiem zdania matury jest także przystąpienie do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Jeśli wybierzesz matematykę jako przedmiot dodatkowy, będziesz zdawać ją na poziomie rozszerzonym.
Matura podstawowa – matematyka 2025 – w formule 2023 obejmuje zakres wiedzy i umiejętności określony w podstawie programowej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji z 28 czerwca 2024 roku.
Matura z matematyki 2025 w formule 2023 uwzględnia wymagania ogólne i szczegółowe z podstawy programowej, której zakres został ograniczony i opublikowany w załączniku do rozporządzenia.
Informator maturalny – matematyka 2025, zakres podstawowy – znajduje się na stronie CKE.
Dokumenty opracowano oddzielnie dla każdej formuły egzaminacyjnej (2023 i 2015).
- Wymagania dla formuły 2023 – podstawa programowa kształcenia ogólnego z 2024 r.
- Wymagania dla formuły 2015 – podstawa programowa z 2012 r.
W praktyce matura z matematyki weryfikuje także wiedzę i umiejętności zdobyte na wcześniejszych etapach edukacji – w szkole podstawowej lub, w przypadku formuły 2015, również w gimnazjum. To przedmiot, którego nie da się opanować jedynie fragmentarycznie – nauka wymaga stopniowego budowania zrozumienia i doskonalenia umiejętności obliczeniowych.
Ogólne wymagania z matematyki w zakresie podstawowym dotyczą sprawności rachunkowej, czyli umiejętności wykonywania obliczeń na liczbach rzeczywistych i wyrażeniach algebraicznych oraz ich zastosowania w praktyce i teorii. Obejmują także wykorzystanie i tworzenie informacji – analizowanie i przedstawianie danych w formie tekstów, wykresów czy diagramów, a także interpretowanie reprezentacji matematycznych poprzez rozumienie i stosowanie obiektów oraz modeli matematycznych. Istotnym elementem jest również rozumowanie i argumentacja, czyli umiejętność rozwiązywania problemów i uzasadniania poprawności wniosków.
Wymagania szczegółowe obejmują konkretne wiadomości i umiejętności, m.in. wykonywanie obliczeń na liczbach rzeczywistych i wyrażeniach algebraicznych, rozwiązywanie równań, nierówności oraz układów równań, operacje na funkcjach, w tym funkcjach trygonometrycznych, obliczenia związane z ciągami, a także zagadnienia z planimetrii, geometrii analitycznej i stereometrii, kombinatoryki, rachunku prawdopodobieństwa oraz statystyki.
Aby dobrze przygotować się do matury z matematyki, konieczne jest opanowanie zarówno wymagań ogólnych, jak i szczegółowych określonych w podstawie programowej. Dokładne ich zestawienie dla każdej z formuł znajdziesz w zamieszczonych powyżej linkach do podstaw programowych.
Po wejściu do sali egzaminacyjnej zajmujesz miejsce przy wylosowanym wcześniej pojedynczym stoliku. Tam otrzymasz arkusz egzaminacyjny na poziomie podstawowym oraz broszurę z wybranymi wzorami matematycznymi.
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą kalkulator prosty, linijkę, cyrkiel oraz długopisy lub pióro z czarnym atramentem, a także dowód osobisty.
Pod rygorem unieważnienia egzaminu nie wolno wnosić na salę żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, w tym smartwatcha.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile trwa matura z matematyki, to w najpopularniejszej obecnie formule 2023 egzamin pisemny na poziomie podstawowym z matematyki standardowo trwa 180 minut, a w formule 2015 – 170 minut.
W arkuszu maturalnym znajdzie się od 27 do 39 zadań. Większość z nich nie jest ze sobą powiązana, ale pojawią się również wiązki zadań występujące we wspólnym kontekście tematycznym. Przy każdym zadaniu znajdziesz także informację o maksymalnej liczbie punktów, jaką możesz uzyskać za poprawne rozwiązanie. Szczegóły dotyczące arkusza egzaminacyjnego zawiera odpowiedni dokument opublikowany przez CKE, czyli informator maturalny – matematyka 2025.
Na egzaminie możesz spodziewać się zadań zamkniętych, w których wybierasz poprawną odpowiedź spośród podanych, np. wyboru jednokrotnego, wielokrotnego, typu prawda/fałsz, czy zadań na dobieranie. Oprócz tego pojawią się zadania otwarte wymagające samodzielnego sformułowania odpowiedzi, np. poprzez uzupełnienie luki w tekście, zapisanie odpowiednich wyrazów, symboli lub wyrażeń matematycznych, a także wykonanie bądź uzupełnienie wykresu, diagramu, tabeli czy zależności. Wśród zadań w arkuszu znajdziesz zadania krótkiej odpowiedzi, które polegają na przeprowadzeniu prostych obliczeń, zapisaniu wyniku lub krótkiego uzasadnienia, oraz zadania wymagające rozszerzonej odpowiedzi, w których należy opracować strategię rozwiązania problemu matematycznego i szczegółowo ją przedstawić.
Każde zadanie będzie zawierało co najmniej jeden czasownik określający czynność, którą należy wykonać, aby poprawnie je rozwiązać, np. „oblicz”, „zaznacz”, „oceń”.
Jeśli zabraknie Ci miejsca na obliczenia, notatki czy dodatkowe przemyślenia, możesz skorzystać z brudnopisu – pamiętaj jednak, że nie będzie on oceniany. Nie wpisuj nic w części przeznaczonej dla egzaminatora i nie używaj korektora czy długopisu ścieralnego.
Zasady punktowania zadań opierają się na kilku wytycznych. Zadania zamknięte mogą być warte maksymalnie 2 punkty, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie mniejszej liczby punktów, jeśli odpowiedź jest częściowo poprawna lub niepełna. W zadaniach otwartych można otrzymać 1, 2, 3 lub maksymalnie 4 punkty (dotyczy to zadań otwartych rozszerzonej odpowiedzi). Punkty są przyznawane za rozwiązanie zgodne z poleceniem, warunkami zadania i poprawne merytorycznie. Łącznie w arkuszu można zdobyć 50 punktów.
Zadania są oceniane i punktowane zgodnie z kluczem przygotowanym dla egzaminatorów sprawdzających maturę. Klucz ten jest ogólnodostępny jedynie dla egzaminów z poprzednich lat. Analiza wcześniejszych kluczy CKE pomaga wypracować odpowiednie strategie rozwiązywania zadań maturalnych, dlatego warto zwróć na to uwagę przy planowaniu swojej nauki.
Na egzaminie maturalnym z matematyki ważne jest nie tylko poprawne rozwiązanie zadań, ale także dopasowanie swojej odpowiedzi do odpowiedzi określonych przez CKE w kluczu. W zadaniach obliczeniowych jest to prostsze, ponieważ wynik jest jednoznaczny – albo poprawny, albo błędny. Natomiast w zadaniach wymagających uzasadnienia postaraj się, aby Twoje rozwiązanie było logiczne, zrozumiałe i czytelne.
Formułuj odpowiedzi w sposób precyzyjny i zgodny z treścią zadania. Dbaj o logiczny ciąg myślowy i obliczeniowy, tak aby jasno wynikało, że rozumiesz zagadnienie i poprawnie rozwiązujesz problem.
Upewnij się, że Twoja odpowiedź jest jasna i jednoznaczna – egzaminator nie powinien domyślać się, co masz na myśli.
Punktów nie otrzymasz także, jeśli rozwiążesz zadanie na podstawie błędnego założenia lub podasz sam wynik liczbowy bez przedstawienia obliczeń w zadaniach, które tego wymagają.
Na egzamin maturalny weź ze sobą dokument tożsamości – najczęściej będzie to dowód osobisty.
Na maturę podstawową, niezależnie od jej formuły, możesz zabrać kilka niezbędnych rzeczy. Najważniejszy jest oczywiście długopis z czarnym tuszem (lub pióro z czarnym atramentem) – najlepiej weź kilka, na wypadek awarii. Pamiętaj, że wszystkie rysunki musisz wykonać długopisem. Spakuj też linijkę (zwykłą, bez dodatkowych funkcji) i cyrkiel. Pomogą Ci wykonać precyzyjne rysunki w zadaniach geometrycznych.
Możesz ze sobą zabrać również kalkulator prosty – taki, który wykonuje tylko podstawowe działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, a czasem obliczanie procentów i pierwiastków kwadratowych. Szczegółowe wytyczne na ten temat znajdziesz w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Jeśli masz wątpliwości, czym różni się kalkulator prosty od naukowego i nie chcesz się pomylić przy wyborze, zajrzyj do naszego wpisu Czy na maturze można mieć kalkulator? – tam wszystko dokładnie wyjaśniamy!
Na sali egzaminacyjnej otrzymasz Wybrane wzory matematyczne (dla formuły 2023 lub formuły 2015) – broszurę, która może okazać się bardzo pomocna. Warto z niej korzystać, bo znajdziesz tam wiele przydatnych informacji. Pamiętaj jednak, że karty wzorów różnią się w zależności od formuły matury, dlatego koniecznie zapoznaj się z nimi wcześniej. Najlepiej zacznij z nimi pracować już podczas przygotowań do egzaminu.
Wszystkie szczegóły dotyczące dozwolonych przyborów i pomocy na egzamin, jakim jest matura (matematyka na poziomie podstawowym), a także najczęstszych błędów i rzeczy, o które warto zadbać przed tym egzaminem, omówiliśmy w osobnym wpisie – Co można mieć na maturze z matematyki? Przydatne wskazówki dla zdających. Sprawdź go, aby dobrze się przygotować i uniknąć problemów.
Dokładne informacje dotyczące materiałów dostępnych dla zdających, którym przysługują dostosowane warunki egzaminu, można znaleźć w odpowiednim komunikacie CKE.
Przygotowania do egzaminu maturalnego z matematyki warto zacząć od określenia poziomu wiedzy, z jakim startujesz. Następnie oszacuj, ile czasu dziennie możesz się uczyć i ile dni zostało do terminu matury. Na tej podstawie stworzysz plan nauki, który pozwoli ci odpowiednio rozłożyć materiał – łącząc teorię z praktyką, czyli rozwiązywaniem zadań maturalnych, w tym arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Rozwiązanie jak największej liczby zadań pomoże lepiej zapoznać się z formą egzaminu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zdążysz na czas.
Niezwykle istotne jest samodzielne formułowanie odpowiedzi do poleceń, ponieważ to pozwala ćwiczyć dopasowywanie ich do klucza. Dodatkowo zadania maturalne mają często bardziej przekrojowy charakter niż standardowe ćwiczenia w podręczniku. Dzięki temu możesz spojrzeć na materiał w szerszej perspektywie i łatwiej dostrzec ewentualne luki w swojej wiedzy.
Przygotowaliśmy poradniki, które mogą okazać się wartościowe podczas Twoich przygotowań do egzaminu maturalnego:
- o organizacji nauki do matury i efektywnych metodach pracy,
- o tym, kiedy warto zacząć uczyć się do matury i jak zaplanować naukę,
- o metodach przygotowania do matury, w tym o korepetycjach.
Ich lektura zajmie Ci kilkanaście minut, jednak to wartościowa inwestycja czasu – dzięki niej przećwiczysz unikanie kluczowych błędów, które często prowadzą maturzystów do niższych wyników. Wsparcie osoby znającej kryteria oceniania matur ułatwia naukę, więc warto z niego skorzystać, jeśli masz taką możliwość.
Mamy też dodatkowy artykuł pogłębiający temat. Warto go przeczytać, nawet jeśli nie podchodzisz do poprawy matury, ponieważ omawiamy w nim typowe błędy w nauce:
Poniżej znajdziesz zestawienie wszystkich linków do dokumentów wspomnianych w tym wpisie.
Egzamin maturalny z matematyki to istotny krok w drodze do uzyskania świadectwa dojrzałości. A jeśli interesuje Cię egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, zajrzyj do informatora o nim – znajdziesz w nim wszystkie kluczowe informacje, takie jak terminy, wymagania i warunki formalne.
Powodzenia w nauce!
Przydatne linki do dokumentów CKE:
Informator CKE – część ogólna na 2025 rok
Formularze przydatne dla zdających w roku szkolnym 2024/2025
Harmonogram egzaminów maturalnych w 2025 roku
CKE – Matematyka – Materiał dodatkowy – zbiór zadań na poziomie podstawowym
CKE – Matematyka – Poziom podstawowy – Arkusz egzaminacyjny maj 2024
CKE – Matematyka – Poziom podstawowy – Arkusz egzaminacyjny maj 2023
CKE – Matematyka – Poziom podstawowy – Arkusz pokazowy marzec 2022
CKE – Matematyka – Poziom podstawowy – Test diagnostyczny grudzień 2024