dr Żanna Tyrała-Wierucka

Na pytanie: „Czym jest dla ciebie biologia?”, odpowiada: „Całym moim życiem”, co znaczy „Lubię to, co robię, bo to moja pasja”. Ponadto „nauczycielstwo” „wyssała z mlekiem matki”. Uwielbia pracę z młodymi ludźmi, bowiem imponuje jej ich energia i kreatywność, pod której wrażeniem pozostaje. W swojej pracy kieruje się słowami Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Z wykształcenia jest doktorem biologii oraz egzaminatorem OKE. Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a doktorat uzyskała na Wydziałe Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ukończyła też filologię angielską w Wyższej Szkole Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu.

Prywatnie jest „matką Polką fighterką” dwójki szkrabów: pomysłowego Olka i rezolutnej Majki oraz właścicielką sznaucera Nugata, a to daje zestaw pełen szalonych zabaw, wyzwań, niezliczonych pokładów energii i spokoju oraz satysfakcji z każdej spędzonej z nimi sekundy.
Jest też fanką thrillerów medycznych Robina Cooka i filmów Netflixa.