Wstęp

Wprowadzenie do tematu matury z biologii i matury z chemii

Czy wiesz, że nie musisz kupować żadnych drukowanych zbiorów zadań?

Czy wiesz, że baza zadań Więcej niż Matura automatycznie zliczy Twoje statystyki rozwiązanych zadań i wskaże, z czego idzie Ci najgorzej?

Czy wiesz, że nasza baza to największa baza zadań maturalnych z biologii i chemii z wyjaśnieniami w Polsce?

Czy wiesz, że zadania możesz rozwiązywać w 3 trybach? Samodzielnie, ze wskazówkami i wyjaśnieniem krok po kroku?

Czy wiesz, że sprawdzimy Twoje rozwiązania zadań i podpowiemy, czy przyznano by za nie punkty na maturze?

Jak zapewne się domyślasz, powyższe pytania to pytania retoryczne. Są one w rzeczywistości odpowiedziami na zagwozdki każdej osoby, która ma przed sobą egzamin maturalny z biologii i/lub chemii. Gdy zaczynamy myśleć o przygotowaniu do matury, odruchowo myślimy o nabyciu drukowanych zbiorów zadań, bo… wszyscy tak robią. Dalej: gdy uczymy się, myślimy o tym, w jaki sposób będziemy sprawdzać to, czy rozwiązywanie zadań rzeczywiście nas przygotowuje do matury.

Naturalnie szukamy zbiorów, które są „naj”! Najlepsze, największe, najbardziej sprawdzone. Zaś gdy pojawią się trudności przy nauce, zaczynamy szukać pomocy: czy to w Internecie na różnych grupach społecznościowych, czy to na YouTubie, czasem na indywidualnych korepetycjach. Wszystko po to, aby w toku nauki wiedzieć, czy rozwiązując zadania tak, jak je rozwiązujemy, otrzymalibyśmy cenny punkt na maturze.

Ten naturalny schemat myślenia, który towarzyszy każdej osobie przygotowującej się do matury, stał u podstawy projektu Więcej niż Matura już samym początku. W 2020 roku wraz z zespołem nauczycieli, egzaminatorów, ilustratorów oraz projektantów i programistów, postanowiliśmy stworzyć rozwiązanie, które odpowie na wszystkie te pytania i potrzeby, a nawet da coś więcej. O wiele więcej niż tylko same zbiory zadań maturalnych.

Przygotowanie do matur z biologii i matury z chemii składa się z 2 głównych obszarów. Po pierwsze musimy przyswoić, zrozumieć i zapamiętać teorię. Po drugie musimy nauczyć się jej używać przy analizach, wnioskowaniu i rozwiązywaniu zadań maturalnych. W tym krótkim wpisie skupimy się na pracy z zadaniami maturalnymi, zaś jeśli interesują Cię poradniki dotyczący ogólnych zasad przygotowania do matur z biologii i chemii, to linki do takich poradników znajdziesz w zakończeniu, zaraz po poradach maturalnych, jakie dla Ciebie przygotowałem.


Przedstawienie Więcej niż Matura jako nowego narzędzia do nauki

Czym zatem jest baza zadań maturalnych Więcej niż Matura? Dlaczego całkowicie wyprze ona tradycyjne drukowane zbiory zadań?

Odpowiedź na te pytania jest złożona.

Po pierwsze, baza zadań maturalnych to aplikacja będąca częścią platformy e-learningowej, na której maturzyści realizują holistyczne kursy przygotowujące do matur z biologii i chemii.

Po drugie, baza ponad 2000 zadań maturalnych to zbiór zadań CKE z ostatnich 11 lat. Oznacza to, że wszystkie zadania w bazie to zadania maturalne, które realnie pojawiły się na maturze. Dzięki temu zbiorowi jesteś w stanie rozwiązywać zadania maturalne, drukować je, uczyć się z nich, a także kilka innych ważnych rzeczy…

Po trzecie, baza zadań maturalnych to narzędzie do komunikacji z nauczycielami i egzaminatorami. Na praktycznym poziomie oznacza to, że zawsze gdy w trakcie rozwiązywania zadań maturalnych pojawi się pytanie czy wątpliwość, to można je zadać/wyrazić, a nauczyciele odpowiedzą. Co ważne, sprawdzą również poprawność odpowiedzi i poinformują, czy ich zdaniem zostałyby na maturze przyznane punkty.

Po czwarte, baza zadań maturalnych to narzędzie analityczne; liczy ono automatycznie wszystkie udzielone przez Ciebie odpowiedzi i rozwiązane zadania. Pokazuje Ci, z jakich działów i ile zadań masz rozwiązanych oraz jak Ci z nich poszło. Dzięki temu stale wiesz, na jakim etapie przygotowania do matury jesteś, oraz co musisz dodatkowo powtórzyć.

Po piąte, baza zadań maturalnych to również podręcznik. Oznacza to, że we wszystkich z 2000 zadań zawartych w bazie znajdziesz pełne wyjaśnienia rozwiązania zadań w postaci kroków rozwiązywania. Zaś każdy z kroków jest połączony z częścią teoretyczną platformy e-learningowej, dzięki czemu możesz w każdej chwili doczytać to, czego potrzebujesz, bez konieczności poświęcania czasu na wyszukiwanie informacji.

To tak w dużym skrócie! Przejdźmy teraz do szczegółów!

Poznaj zbiór/bazę zadań maturalnych Więcej niż Matura

Opis koncepcji nowej metody pracy z zadaniami maturalnymi

Podstawowe założenie pracy zarówno z kursami Więcej niż Matura, jak i z bazą zadań, która stanowi część kursów, jest takie, że chcemy maksymalnie podnieść efektywność indywidualnej pracy ucznia. Czyli pracy, którą uczeń wykonuje w domu samodzielnie. Jednak, aby tę efektywność podnieść, konieczny jest stały kontakt z nauczycielami i egzaminatorami, zatem w każdym momencie swojej indywidualnej pracy kursant może poprosić o pomoc, zapytać, zostawić rozwiązania zadania do sprawdzenia czy poprosić o konsultacje przy konstruowaniu planu nauki.

Drugim elementem jest monitorowanie tej pracy. Umożliwiają to narzędzia do planowania i monitorowania pracy z zadaniami maturalnymi. Pozwalają one na łatwe odnalezienie zadań, które nas interesują, i odfiltrowanie ich spośród ponad 2000 zadań. Następnie możemy sprawdzić, ile czasu zajmie rozwiązanie tych zadań (zarówno łącznego czasu, jak i dziennego czasu nauki), wszystko w zależności od wybranych przez nas dat.

To pozwala na monitorowanie tempa i jakości nauki. Baza zadań informuje ucznia, czy ucząc się w danym tempie, zdąży rozwiązać odpowiednią liczbę zadań. Dodatkowo uczeń na stałe widzi w statystykach, z jakich działów idzie mu dobrze, a z jakich nie, co pozwala mu optymalizować swoje przygotowanie w toku wielu miesięcy nauki.

Co ważne, sprawdzanie tego, jakie zadania idą nam słabo, jest możliwe na bardzo szczegółowym poziomie. Na przykład system pokaże nam, z jakimi czasownikami operacyjnymi sobie nie radzimy albo z jakich wąskich zagadnień zadania nie idą nam tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. W tym rozumieniu wąskie zagadnienie to np. błona komórkowa, a nawet takie pojęcie jak „lipidy”, które występuje w kilku działach biologii.

To wszystko w połączeniu wynosi pracę z zadaniami maturalnymi na inny poziom. Zdecydowanie wyższy niż tradycyjna nauka z drukowanych zbiorów. Rozwiązywanie jest szybsze, efektywniejsze, a także bardziej poprawne metodycznie, gdyż w każdym kroku wyjaśnienia do zadań znajdują się dodatkowe uwagi (takie jak np. pułapki, na jakie można wpaść przy rozwiązywaniu konkretnych typów zadań).

Porównanie z tradycyjnymi zbiorami zadań 

Jak zapewne domyślasz się, różnice pomiędzy interaktywną, nowoczesną bazą zadań maturalnych a drukowanymi zbiorami są ogromne.

Drukowane zbiory zadań nie zawierają tak dużej liczby zadań, w szczególności jeśli uwzględnimy w obliczeniach wyjaśnienia każdego z kroków zadań oraz wszystkie dodatkowe treści teoretyczne przypięte do kroków.

Drukowane zbiory zadań nie pozwalają na automatyczne monitorowanie Twojego tempa nauki i przygotowania. Trzeba to robić ręcznie. Co jest tak czasochłonne, że… większość uczniów wcale tego nie robi. Ponadto ciężko jest zapamiętać tak wiele różnych informacji naraz (jak: stan rozwiązania zadania, dział jakiego dotyczyło i ile punktów się w tym zadaniu miało).

Co do punktacji – jest to kolejna kwestia do omówienia, ponieważ drukowany zbiór zadań nie powie Ci, czy przyznano by za Twoje rozwiązanie punkt na maturze. Nawet jeśli korzystasz z klucza CKE, to z doświadczenia pracy z uczniami wiem, że bardzo często pojawiają się wątpliwości. Dlatego tak ważne na Więcej niż Matura jest konsultowanie swoich odpowiedzi z egzaminatorami. Ogromnie wartościowe jest również to, że wszystkie rozwiązania zadań wszystkich osób uczących się (zarówno w przeszłości, jak i obecnie) są widoczne. Tym samym możesz uczyć się nie tylko na bazie swoich rozwiązań, ale również rozwiązań tysięcy osób, które uczyły się przed Tobą. Nie musisz się jednak martwić, gdyż wszystkie komentarze i pytania wyświetlane są tak, że tylko opiekunowie kursów widzą pełne dane osoby, która je dodaje.

Po czwarte, baza zadań maturalnych Więcej niż Matura to największa baza zadań maturalnych z wyjaśnieniami. Wydrukowanie jej nie byłoby technicznie możliwe ze względu na objętość treści wyjaśnień poszczególnych kroków.

Po piąte, baza zdań daje możliwość filtrowania zadań. Potrzebujesz rozwiązać zadania z konkretnego działu? Może te dotyczące wąskiego zagadnienia? Chcesz odfiltrować sobie zadania zawierające doświadczenia lub problemy badawcze? A może kierując się konkretnym czasownikiem operacyjnym? Wszystko to jest możliwe na naszej platformie (a nie jest to możliwe w przypadku drukowanych zbiorów zadań!).

Unikalne cechy

Po pierwsze, na Więcej niż Matura znajdziesz wbudowane korepetycje, czyli możliwość nieograniczonej czasowo ani liczbowo konsultacji swoich propozycji odpowiedzi do zadań maturalnych.

Po drugie, znajdziesz tutaj zapis całej nauki wszystkich osób, które uczyły się przed Tobą, dzięki czemu możesz również uczyć z ich błędów i sukcesów.

Po trzecie, znajdziesz tutaj narzędzia do planowania nauki, monitorowania jej i organizowania, co znacznie znacznie przyspieszy Twoją naukę i poprawi jej efektywność. Jest to ważne również z tego powodu, że gdy możemy obserwować stale efekty swojej dotychczasowej nauki, to czujemy się bardziej zmotywowani do wkładania wysiłku w dalszą naukę.

Po czwarte, przy okazji nauki z bazy Więcej niż Matura uczysz się oceniać swoje odpowiedzi. Wszystko po to, aby wyrobić w sobie odpowiednie nawyki co do sposobu formułowania odpowiedzi. Zatem w każdym zadaniu możesz wyświetlić klucz CKE oraz skonsultować swoje odpowiedzi z egzaminatorami.

Po piąte, baza zadań maturalnych jest zintegrowana z kursami Więcej niż Matura, czyli z lekcjami teoretycznymi i odtwórkowymi, dzięki czemu możesz całość przygotowania do matury realizować w jednym miejscu. To jest bardzo ważne, gdyż znacznie podniesie efektywność Twojej nauki.

Po szóste, baza zadań pozwoli Ci rozwiązywać zadania w 3 trybach: samodzielnie, ze wskazówkami oraz z wyjaśnieniem rozwiązania krok po kroku. Dzięki temu możesz stale dostosować sposób pracy z zadaniami do swojego poziomu wiedzy i umiejętności, co znacznie ułatwi naukę.

Aby lepiej sobie to wyobrazić, spójrz na kilka screenów w tej galerii, a później kontynuuj czytanie poradnika. Pomoże Ci to zrozumieć wszystkie nowe koncepcje, jakie wprowadza baza zadań do nauki.

Materiały dydaktyczne

Baza zadań w praktyce

Sprawdź, jak wygląda praca z bazą zadań maturalnych na kursach WNM!
Zobacz wszystkie
Zadania maturalne Pojedyncze zadanie Chemia
Zadanie maturalne Biologia przypisy i kroki wyjaśnienia
Baza zadań maturalnych filtry stanu rozwiązania CHEMIA
Baza zadań maturalnych filtry specyfika zadania i czasownik operacyjny
Baza zadań maturalnych Biologia typ polecenia czasownik operacyjny FILTRY
Baza zadań chemicznych widok listy
Zadania maturalne Pojedyncze zadanie Chemia
Zadanie maturalne Biologia przypisy i kroki wyjaśnienia
Baza zadań maturalnych filtry stanu rozwiązania CHEMIA
Baza zadań maturalnych filtry specyfika zadania i czasownik operacyjny
Baza zadań maturalnych Biologia typ polecenia czasownik operacyjny FILTRY
Pokaż więcej
Baza zadań chemicznych widok listy
Zadania maturalne Pojedyncze zadanie Chemia Zadanie maturalne Biologia przypisy i kroki wyjaśnienia Baza zadań maturalnych filtry stanu rozwiązania CHEMIA Baza zadań maturalnych filtry specyfika zadania i czasownik operacyjny Baza zadań maturalnych Biologia typ polecenia czasownik operacyjny FILTRY Baza zadań chemicznych widok listy Baza zadań maturalnych widok listy i filtrów CHEMIA Zadanie maturalne Wyjaśnienie krok po kroku przypisy Zadanie maturalne biologia widok wyboru poleceń WNM Zadanie maturalne Chemia przypisy i kroki z wyjaśnieniami Zadania maturalne Chemia widok pojedynczego pytania z PUŁAPKĄ

Rewolucja w rozwiązywaniu zadań maturalnych z biologii i chemii

Jak Więcej niż Matura i jej baza zadań zmienia podejście do nauki

Nauka z kursami Więcej niż Matura i korzystanie z bazy zadań zmienia podejście do nauki, gdyż daje nowe możliwości, które wcześniej dla uczniów nie były dostępne. Uczeń w toku nauki jest zdecydowanie spokojniejszy o poziom swojego przygotowania, o sposób pracy z zadaniami maturalnymi, o to, czego i w jakiej kolejności się uczyć, gdyż jest w stałym kontakcie z opiekunami kursu, a platforma regularnie informuje go o tempie nauki i aktualnym poziomie przygotowania.

Dodatkowo taka nauka pozwala zrobić w tym samym czasie zdecydowanie więcej. Oznacza to, że wielu uczniów, którzy mają problem z organizacją nauki, motywacją i samodyscypliną, będzie w stanie z takimi narzędziami zrobić zdecydowanie więcej, niż gdyby uczyli się samodzielnie lub gdyby korzystali z tradycyjnych form nauki (takich jak np. stacjonarne korepetycje).

To podejście jest rewolucyjne, gdyż platforma jest dla kursantów dostępna przez 24 godziny na dobę przez cały okres nauki do matury. Ponadto cała praca, jaką wykonał uczeń, jest zapisana, wszystkie pytania i komentarze zachowane, co oznacza, że na przestrzeni miesięcy uczeń może wracać do tej wiedzy i dyskusji i traktować je jako formę powtórki. To samo w sobie znacznie podnosi efektywność nauki.

Opinie uczniów i nauczycieli na temat bazy zadań Więcej niż Matura

Po ostatniej edycji kursów Więcej niż Matura spytałem w ankiecie kursantów o to, jakie cechy kursów stanowiły dla nich największy przełom w nauce. Zaraz po wbudowanych korepetycjach była to właśnie baza zadań maturalnych z wyjaśnieniami, możliwość filtrowania zadań według wąskich kategorii oraz statystyki rozwiązań zadań. Rekordzista rozwiązał w bazie ponad 2233 polecenia do zadań na kursie z chemii, poświęcając na to ponad 321 godzin. To bardzo dużo, gdyż w toku i tak intensywnego kursu przewidujemy, że uczeń rozwiąże 1000 poleceń lub 500 zadań. Jak zapewne domyślasz się, każde zadanie składa się z różnej liczby poleceń, stąd to rozróżnienie w danych.

Można pomyśleć, że to dużo, ale czy aby na pewno? Jeśli podzielimy 321 godzin przez 9 miesięcy nauki, okaże się, że to około 75 minut nauki dziennie lub 2,5 godziny nauki co drugi dzień. Dla osoby, która myśli o bardzo wysokim wyniku, takie zaangażowanie jest konieczne. I, jak widzisz, nie jest to nierealne do zrealizowania. Kluczem jest systematyczność i rozłożenie tej pracy w czasie.

Poza stałym zespołem nauczycieli Więcej niż Matura współpracowaliśmy również z innymi nauczycielami i korepetytorami. Wszyscy mówili to samo: to rewolucja! Zgodnie chcieliby, aby uczniowie mieli takie narzędzie nie tylko w domu, ale również w szkole.

Zachęcam Cię również do spojrzenia do naszego działu opinii, aby zapoznać się z tym, co mówią o nas byli kursanci.

Zbiór/baza zadań maturalnych z biologii i/lub chemii w praktyce

Strategia rozwiązywania zadań

W przypadku przygotowania do matury z biologii bardzo ważnym aspektem są czasowniki operacyjne, które stanowią główny aspekt decydujący o tym, w jaki sposób należy sformułować odpowiedź na maturze.

W toku swoich przygotowań musisz o tym pamiętać, musisz to ćwiczyć. Oznacza to, że na początku rozwiązywania każdego zadania trzeba najpierw sprawdzić, z jakim typem zadania mamy do czynienia. Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z nauką biologii, ten aspekt często jest frustrujący, bo nie jest intuicyjne. Po prostu czasowniki operacyjne się mylą.

Nie martw się jednak, bo da się tego nauczyć. Jest to jeden z tych elementów, które po prostu najpierw musimy zrozumieć, a później na wielu przykładach przećwiczyć. Ważne jest jednak, aby w każdej sytuacji pojawienia się wątpliwości konsultować swoje odpowiedzi, gdyż bez tego ciężko nam będzie wychwycić wszystkie niuanse.

Jak baza zdań Więcej niż Matura pomaga w zrozumieniu i zapamiętaniu materiału maturalnego z biologii i chemii

W toku nauki z bazą zadań Więcej niż Matura uczyć się rozumieć i zapamiętywać materiał na kilka sposobów. Z pomocą przychodzą tutaj 3 tryby rozwiązywania zadań, statystyki rozwiązań zadań, wyjaśnienia do zadań, dodatkowe przypisy oraz możliwość konsultacji z nauczycielami. Zacznijmy od wspomnianych trybów rozwiązywania:

Tryb samodzielny to najczęściej wykorzystany tryb. Najczęściej, bo przynosi najwięcej efektów. Warto najpierw rozwiązać samodzielnie zadanie, aby naprawdę ćwiczyć i sprawdzić się. Dopiero po rozwiązaniu warto przejść do wyjaśnień poszczególnych kroków lub skonsultować swoją odpowiedź z egzaminatorem. Dodatkowo w tym trybie baza mierzy czas rozwiązania, co jest istotne, gdyż jest to również aspekt, który należy ćwiczyć.

Tryb ten jest również ważny dla samej realizacji kursów, gdyż aby otrzymać na kursie Więcej niż Matura Gwarancję Satysfakcji, trzeba rozwiązać samodzielnie przynajmniej 500 zadań. Gwarancja Satysfakcji to obietnica, że jeśli zrealizujesz nasz kurs i otrzymasz na maturze mniej niż 75%, to zwrócimy Ci poniesione koszty lub pomożemy bez dodatkowych opłat przez kolejne 12 miesięcy celem poprawy wyniku. W ramach ciekawostki: na ostatniej edycji kursu 90% osób, które zrealizowały 100% kursu, uzyskało wyniki powyżej 75%. To oznacza, że uzyskane wyniki pozwoliły im dostać się na wymarzone studia!

Tryb ze wskazówkami to tryb, w którym uczymy się rozwiązywać zadania również samodzielnie, jednak w toku rozwiązywania, gdy się „zablokujemy”, to możemy poprosić o wskazówkę. Każdy krok rozwiązania taką posiada. Jest to przydatny tryb dla węższej grupy zadań, z których czujemy się mocni, ale jeszcze nie aż tak mocni.

Tryb wyjaśnień krok po kroku to tryb, w którym uczymy się rozwiązywać zadania w sytuacji, gdy poznajemy je po raz pierwszy. De facto ich nie rozwiązujemy, tylko podążamy za pojedynczymi krokami w celu osiągnięcia zrozumienia i usystematyzowania wiedzy. Jest to przydatny tryb w początkowym stadium nauki lub na etapie, gdy rozwiązujemy zadania samodzielnie, ale popełniamy nadal błędy. Wtedy warto wejść w wyjaśnienia i krok po kroku przeanalizować je, by wyłapać miejsce, w którym się pomyliliśmy.

Kolejnym elementem są statystyki, o których już kilka razy wspomniałem. Myślę, że ten aspekt jest dla Ciebie zrozumiały już na tym etapie, a dodatkowo znajdziesz dokładny pokaz statystyk w nagraniach instruktażowych w dalszej części tego poradnika.

Jeśli chodzi o same wyjaśnienia kroków rozwiązania zadań: każde zadanie podzielone jest na 3 do aż 15 kroków rozwiązania (średnia to 5–6 kroków). W każdym z kroków znajdziesz dokładny opis tego, co trzeba zrobić w zadaniu ale także, co trzeba wiedzieć, by rozwiązać zadanie. To Ci bardzo pomoże w zrozumieniu, zapamiętaniu i systematyzacji wiedzy, czyli w połączeniu: w efektywnym przygotowaniu do matury.

Ostatni element to wbudowane korepetycje, czyli konsultacje. Możesz zadawać dowolne pytania w nieograniczonej liczbie, o każdej porze. Możesz poprosić o sprawdzenie każdego jednego zadania maturalnego. Sam ten fakt czyni metodykę nauki Więcej niż Matura rewolucyjną i zachęcam Cię szczerze do założenia sobie konta demo, by zobaczyć jak to w praktyce wygląda!

Na same pytania odpowiadamy w godzinach od 9:00 do 20:00, także jeśli zadajesz pytania wieczorem lub w nocy, to odpowiedzi udzielimy Ci w godzinach porannych.

A teraz: myślę, że już może starczy tej teorii i opowieści. Zapraszam Cię do obejrzenia dwóch nagrań instruktażowych, które pokażą Ci wszystko to, o czym dotychczas napisałem.

Nagranie instruktażowe – baza zadań Więcej niż Matura

Nagranie instruktażowe – diagnozowanie obszarów wymagających uwagi

Teraz zapraszam Cię do obejrzenia nagrania, które pokaże Ci, w jaki sposób możesz diagnozować słabości i obszary wymagające Twojej dodatkowej uwagi – zarówno na poziomie kursu, jak i bazy zadań.

Podsumowanie i wnioski

Podsumowanie korzyści wynikających z korzystania z bazy zdań

Korzyści płynących z nauki opartej o nowoczesną platformę e-learningową jest wiele. Przede wszystkim to po prostu lepsze wykorzystanie czasu i spokojniejszy umysł w toku wielu miesięcy przygotowań. Wynika to z faktu, że dzięki lepszemu wykorzystaniu czasu, po prostu przekładamy nasz wysiłek na wyższy wynik na maturze. Jesteśmy przy tym również spokojniejsi, bo zawsze wiemy, co mamy zrobić, ile nam zostało do zrobienia, jak nam idzie, oraz możemy stale się konsultować z nauczycielami i egzaminatorami. W dodatku kursy Więcej niż Matura kosztują od 129 do 189 złotych miesięcznie, co – przy porównaniu z cenami innych form nauki – okazuje się kwotą porównywalną z tą, jaką musimy zapłacić za godzinę tradycyjnych korepetycji.

To również wyższa motywacja do nauki, gdyż mamy wszystko poukładane w gotowy plan pracy, którego realizację stale monitorujemy. To jest bardzo ważne, gdyż pozwala na obserwację efektów nauki i zapobiega porzuceniu nauki oraz obniża stres przedmaturalny. Zarówno porzucanie nauki przed jej zakończeniem, jak i występowanie stresu, są częstymi zjawiskami wśród maturzystów.

Dla wielu osób, co również wskazywali w ankietach oceniający Więcej niż Matura, niezwykle cenny jest fakt, że całą naukę można mieć w jednym miejscu. Podręcznik, zbiór zadań, kurs i korepetycje – wszystko w ramach jednej usługi.

Jako że jest ona zawsze dostępna z poziomu laptopa tabletu czy telefonu, to umożliwia to uczenie się zawsze i wszędzie, bez konieczności dostosowywania się do innych osób, co po prostu daje nam więcej czasu nie tylko na naukę, ale również na pozostałe aktywności, które czynią nasze życie takim, o jakim marzymy.

Zakończenie – porady maturalne


Na sam koniec mam dla Ciebie kilka porad i wartościowych linków.


Po pierwsze, raz jeszcze zachęcam Cię do wskoczenia na demo naszych kursów, by przetestować bazę zadań maturalnych i 3 tryby rozwiązywania zadań. Wierz mi, że spełni ona Twoje oczekiwania. 😉

Po drugie, pamiętaj, że jeśli chcesz rozpocząć z nami naukę, to możesz wykupić dostęp na początek tylko na miesiąc, aby zobaczyć czy takie flow nauki i narzędzia Ci odpowiadają. Zatem nie musisz się deklarować z góry na 12-miesięczny kurs.

Po trzecie, niezależnie od tego, jaki sposób nauki do matury wybierzesz i jak będziesz pracować z zadaniami maturalnymi, to pamiętaj, by monitorować tempo i efekty swojej nauki. Uczenie się bez monitorowania efektów jest jak jak wybranie się w długą podróż bez nawigacji. Szansa, że bez problemu trafimy do celu, jest bardzo mała.

Po czwarte, zachęcam Cię również do lektury poradników: „Jak przygotować się do matury z biologii?” oraz „Jak przygotować się do matury z chemii?”. Znajdziesz tam cały obszerny opis wielu aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę w toku przygotowań do matur z biologii i chemii.

Po piąte, mam dla Ciebie małą niespodziankę w postaci wartościowych linków. Poniżej znajdziesz link do oficjalnych arkuszy egzaminacyjnych CKE. Skorzystanie z nich pozwoli Ci na rozwiązywanie zadań maturalnych tak, jakby była to matura. Warto to robić, gdyż to pozwala nam sprawdzić, czy mieścimy się w czasie, jaki został przewidziany na rozwiązanie matury. Zdecydowanie takie ćwiczenia przyniosą wiele korzyści.

Drugi i trzeci link to zbiory PDF wszystkich zadań, jakie występują w bazie zadań Więcej niż Matura, które podzielone zostały według działów. Są one u nas dostępne za darmo. Możesz śmiało z nich korzystać. To bardzo duże pliki, więc ich druk może być trudny, ale jeśli korzystasz z tabletu – na pewno Ci pomogą. Za to na naszych kursach możesz te zadania w bazie odnaleźć po numerze, wtedy też na samym kursie będziesz mieć dostęp do wszystkich wyjaśnień, statystyk i trybów rozwiązywania zadań (jak i wbudowanych korepetycji).

Dziękuje Ci za to, że tu jesteś. Zarówno mnie – jako metodyka nauczania – jak i cały zespół nauczycieli bardzo cieszy fakt, że coraz więcej osób jest zainteresowana efektywną i systematyczną nauką. Życzymy Ci powodzenia w tej maturalnej podróży! 🙂

Baza zadań maturalnych CKE z biologii i chemii

Linki do arkuszy egzaminacyjnych CKE z biologii i chemii
Link do zadań maturalnych CKE podzielonych na działy – biologia – Więcej niż Matura
Link do zadań maturalnych CKE podzielonych na działy – chemia – Więcej niż Matura

Uwaga: te pliki są bardzo duże, więc ich ściągnięcie może sporo potrwać. Znajdziesz w nich również małą niespodziankę 😊

Trzymam kciuki!

lek. Dariusz Chrapek

PS: Zachęcam Cię do obserwowania naszych sociali, włącznie z TT. Ostatnio tam nawet tańczyć zacząłem. 😂

 FACEBOOK
INSTAGRAM
TIKTOK
YOUTUBE