Pomimo trwających wakacji większość tegorocznych maturzystów nie może pozwolić sobie na pełną beztroskę – właśnie poznaliśmy wyniki matur. Niektóre z osób podjęły już ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości, a niektóre są w trakcie ich dokonywania. Może zaliczasz się do tego grona? Podsumujmy zatem, co się zadziało i co jeszcze przed Tobą.
W dniu 9 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne informacje o wynikach matury w skali całego kraju. W podsumowaniu uwzględniła egzaminy przeprowadzone w terminie głównym, tj. w maju 2024. Na podsumowanie całościowe, w którym znajdą się wyniki egzaminów z trzech sesji – czyli również z terminu dodatkowego, z czerwca, i z sierpniowej sesji poprawkowej – trzeba poczekać do publikacji zapowiedzianej na 10 września 2024 roku. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie CKE. Podobne informacje odnaleźć można na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, obejmujących swoim zasięgiem określone obszary Polski.
W roku 2024 matura mogła być zdawana w formule 2023 lub 2015. Do pierwszej z nich przystąpili w tym roku absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia (na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej) oraz osoby, które ukończyły 4-letnie LO na podstawie egzaminów eksternistycznych. W formule 2015 egzamin maturalny pisali absolwenci wszystkich typów szkół z lat 2005–2023, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, BS II na podbudowie gimnazjum.
- Do wszystkich egzaminów obowiązkowych w sesji głównej przystąpiło w bieżącym roku 245 966 absolwentów – obywateli Polski (z liceum: 148 779 osób, technikum: 95 678 osób oraz branżowej szkoły II stopnia: 1 509 osób) oraz 229 obywateli Ukrainy.
- Biorąc pod uwagę przedmioty obowiązkowe, nie jest zaskoczeniem, że najczęściej wybieranym językiem obcym na poziomie podstawowym był angielski, dalej niemiecki, rosyjski.
- Najczęściej absolwenci liceów wybierali dwa przedmioty dodatkowe, a techników – jeden przedmiot dodatkowy. W 4-letnim liceum ogólnokształcącym (spośród 148 779 absolwentów) najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym był język angielski, a idąc dalej: matematyka, język polski, geografia, biologia (23%), chemia (12%), historia, wiedza o społeczeństwie i fizyka. W technikach geografia znalazła się wyżej niż język polski, a informatyka wyżej niż fizyka.
- Ze wszystkich typów szkół w roku 2024 maturę zdało ponad 84% osób, ponad 10% otrzymało prawo do poprawki, matury nie zdało 5,5% przystępujących. Gdy przyjrzymy się wynikom bliżej, uwzględniając typ szkoły absolwentów, do których uczęszczali, to lepsze wyniki osiągnęli absolwenci szkół licealnych: matura zdana – niemal 89%, niezdana – niecałe 4%, absolwenci techników: matura zdana – 78%, odpowiednio odsetek o 10% niższy, matura niezdana – niemal dwukrotność podanego wyżej odsetka odnoszącego się do szkół licealnych.
Aby zdać egzamin maturalny w roku 2024 i uzyskać świadectwo dojrzałości, absolwenci mieli obowiązek przystąpić do dwóch egzaminów ustnych (z języka polskiego i obcego nowożytnego, bez określania poziomu) oraz trzech pisemnych na poziomie podstawowym (z języka polskiego, obcego nowożytnego, matematyki) i uzyskać z nich min. 30% punktów oraz do jednego pisemnego na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu (bez określonego progu zaliczenia). Można było przystąpić do egzaminów z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Poza tym absolwenci szkoły lub oddziału dwujęzycznego obowiązkowo przystępowali do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym. Warto również pamiętać, że w tym roku do egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie musieli przystępować absolwenci posiadający dokumenty poświadczające o uzyskaniu dyplomu zawodowego lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika.
Spośród przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym:
- maturzystom w tym roku najlepiej poszło z egzaminów pisemnych z języka angielskiego: średnia wyniosła 78% (z czego dla szkół ogólnokształcących 83%, a dla techników 72%);
- pod względem średnich wyników na drugim miejscu uplasowała się matematyka: ogółem 63% (odpowiednio 68% – licea ogólnokształcące, 56% – technika);
- wynik dla języka polskiego: ogółem 61% (odpowiednio 65% – licea ogólnokształcące, 56% – technika).
W części ustnej:
- z języka polskiego zdało 99% absolwentów liceów, ze średnim wynikiem plasującym się na 71%, i 98% absolwentów techników, ze średnim wynikiem 62%;
- z języków obcych zdało niemal 99% absolwentów liceów (ze średnim wynikiem 81%) i niemal 98% absolwentów techników (ze średnim wynikiem 70%). Z języka obcego w części ustnej, podobnie jak w przypadku egzaminów pisemnych, absolwenci otrzymali wyższe wyniki niż z języka polskiego.
W formule 2023 w obecnym roku egzaminy zdawała zdecydowana większość absolwentów – podano następujące średnie uzyskanych wyników (uwzględniono wszystkie typy szkół):
- język polski: R (poziom rozszerzony) – 42% (dla porównania: P, czyli poziom podstawowy – 61%),
- język angielski: R – 62% (P – 78%),
- matematyka: R – 33% (P – 63%).
Przedmioty zdawane tylko na poziomie rozszerzonym:
- biologia – 40%,
- chemia – 38%,
- filozofia – 30%,
- fizyka – 41%,
- geografia – 41%,
- historia – 42%,
- historia muzyki i również historia sztuki – 41%,
- informatyka – 36%,
- języka łaciński i kultura antyczna – 47%,
- wiedza o społeczeństwie – 35%.
Jeśli spojrzymy na te same przedmioty, biorąc pod uwagę jedynie 4-letnie liceum ogólnokształcące, wyniki są nieznacznie wyższe:
- język polski: R – 46% (P – 65%),
- język angielski: R – 67% (P – 83%),
- matematyka: R – 41% (P – 68%).
Przedmioty zdawane tylko na poziomie rozszerzonym:
- biologia – 43%,
- chemia – 40%,
- filozofia – 38%,
- fizyka – 48%,
- geografia – 46%,
- historia – 45%,
- historia muzyki – 46%,
- historia sztuki – 44%,
- informatyka – 45%,
- języka łaciński i kultura antyczna – 50%,
- wiedza o społeczeństwie – 38%.
- Do egzaminu z biologii na poziomie rozszerzonym w części pisemnej w formule 2023 przystąpiło 40 536 tegorocznych absolwentów (wszystkich zakwalifikowanych pod nią typów szkół), a średnia osiągniętych wyników wyniosła 40%. Dla porównania w ubiegłym roku średnia wyniosła 48%.
- Z chemii: przystąpiło 20 512 osób, a średnia uplasowała się na poziomie 38%. Dla porównania w ubiegłym roku średnia wyniosła 47%.
- Dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego wyniki te były nieznacznie wyższe – odpowiednio 43% z biologii i 40% z chemii.
Na świadectwie dojrzałości oprócz wyników procentowych, oznaczających odsetek uzyskanych punktów za rozwiązanie wszystkich zadań z arkuszy z poszczególnych przedmiotów, znajdują się również wyniki podane w skali centylowej – dotyczy to egzaminów pisemnych. CKE publikuje również na swojej stronie wyniki w skali staninowej, jednak centylowa jest dokładniejsza.
Korzystając z miar centyli, łatwo określić, jak poszło innym w odniesieniu do naszego bądź interesującego nas wyniku. Wynik centylowy to nic innego jak odsetek osób, które uzyskały wynik taki sam lub niższy.
Z biologii:
- wynik 40% i niższy uzyskało około 59% zdających, a 41% osób wynik powyżej.
- Powyżej 50% wyniku otrzymało 31% osób, powyżej 60% wyniku – 21% osób, a powyżej 75% – niecałe 10% wszystkich osób.
W roku ubiegłym powyżej 50% wyniku osiągnęło około 37% zdających egzamin.
Źródło: [3]
Analogicznie z chemii:
- wynik 38% i niższy uzyskało łącznie około 56% zdających, a 44% osób wynik powyżej wskazanego.
- Powyżej 50% wyniku otrzymało około 30% osób. Natomiast, podobnie jak w przypadku biologii, powyżej 75% – około 10% zdających.
W roku ubiegłym powyżej 50% wyniku otrzymało około 40% zdających egzamin.
Źródło: [3]
Wyniki osiągnięte przez maturzystów znajdują się więc na przeciętnym poziomie, jednak nie wiadomo, jakie będą ostatecznie progi punktowe na poszczególne kierunki studiów w tym roku – zmieniają się one rokrocznie i na razie trudno stwierdzić, jaki wynik gwarantuje przyjęcie, na przykład, na kierunek lekarski w związku z możliwością udziału w rekrutacji absolwentów szkół z poprzednich lat.
To już 20. edycja egzaminu maturalnego przeprowadzanego od 2005 roku. Jego zaliczenie jest niezbędne do podjęcia studiów wyższych. Chcąc uzyskać informacje o wynikach egzaminu maturalnego, najlepiej jest skorzystać ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Wyniki matury z terminu głównego (w maju) oraz dodatkowego (w czerwcu; dla zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpili do niego w maju) z reguły są ogłaszane na początku lipca. Podobnie było również w tym roku – w dniu 9 lipca można było poznać własne rezultaty. A kiedy są wyniki matur z egzaminów w terminie poprawkowym? Do niego mogą przystąpić zdający, którym nie udało się zdać matury z jednego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub pisemnej. Te wyniki zostaną ogłoszone 10 września.
Najczęściej w godzinach porannych wskazanego przez CKE dnia ogłoszenia wyników, w tym roku z egzaminów w terminie głównym i dodatkowym – 9 lipca.
Przede wszystkim z wynikami można się zapoznać w swojej szkole lub w systemie online, tzw. Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU), do którego można się zalogować według otrzymanych w szkole danych lub korzystając z profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu i wybraniu pola z interesującym nas egzaminem wyświetli się informacja o wynikach z poszczególnych przedmiotów. Można zajrzeć w szczegółową punktację z danego egzaminu i arkusza.
Każda szkoła otrzymała od okręgowych komisji egzaminacyjnych świadectwa, aneksy do świadectw oraz informacje o wynikach egzaminu maturalnego.
- Maturzyści, którzy przystąpili do egzaminów w terminie głównym (maj) i dodatkowym (czerwiec), i je zdali, otrzymali już swoje świadectwo dojrzałości (oraz jego odpis). Większość z nich czeka teraz etap rekrutacji na studia. Poszczególne uczelnie na określone kierunki wymagają wyników z konkretnych przedmiotów; niektóre z nich stosują własne przeliczniki do ustalenia końcowego wyniku. Proces rekrutacji właśnie trwa.
- Jeśli po sprawdzeniu swoich odpowiedzi i podliczeniu punktów czujesz, że coś się nie zgadza, warto dokonać wglądu do swojej matury – niczym nie ryzykujesz, a możesz na tym zyskać. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do swojej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Możesz to zrobić od razu po otrzymaniu wyników matury, najpóźniej do 6 miesięcy od wydania przez OKE świadectwa, aneksu lub zaświadczenia o wyniku. Po wglądzie możesz napisać odwołanie od wyniku matury – i czekać. Poradnik o odwołaniu od wyniku na maturze, z którym poradzisz sobie krok po kroku, uwzględniający co i jak wypełnić oraz do kiedy, zamieściliśmy na naszej stronie.
- Jeśli jednak nie jesteś zadowolony ze swojego wyniku matury, nie ratuje Cię wgląd w pracę i odwołanie od wyniku, i chcesz spróbować poprawić wyniki matury na wyższe, aby w przyszłości dostać się na upragniony kierunek studiów, możesz przystąpić do egzaminu w następnym roku, czyli już w 2025. O tym, jak solidnie przygotować się do poprawy matury z biologii lub chemii, podstawowe informacje o poprawie matury oraz jakie błędy najczęściej popełniają maturzyści na egzaminie z biologii i jakie zagadnienia z chemii na egzaminie sprawiają najwięcej trudności, znajdziesz w naszych wpisach na ten temat. Dobrze wykorzystaj ten czas i osiągnij to, czego oczekujesz.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych: Kursu z Biologii i Kursu z Chemii oraz dlaczego się sprawdzają, wówczas zapraszamy do ich wypróbowania. Nie ma lepszej opcji, niż sprawdzenie ich działania na sobie. 🙂
- Jeśli po przystąpieniu do wszystkich wymaganych egzaminów podczas sesji w maju lub czerwcu nie udało Ci się zdać matury z jednego z przedmiotów obowiązkowych (czyli osiągnąć min. 30% z części ustnej lub pisemnej), to masz przed sobą termin poprawkowy w sierpniu bieżącego roku: 20–21 sierpnia 2024. Do 9 sierpnia na stronie odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej, pod którą podlegasz, zostanie opublikowana informacja o miejscu odbywania się egzaminu poprawkowego. Jeśli zdasz egzamin, to świadectwo otrzymasz 10 września 2024 roku.
Jeśli jesteś tegoroczną Maturzystką lub Maturzystą, to życzymy Ci powodzenia i wytrwałości.
Trzymamy kciuki za Twoje osiągnięcia!
Bibliografia
Wszystkie pozycje źródłowe dostępne są pod adresem https://cke.gov.pl/.
[1] Wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym 2024 [prezentacja], CKE, dostęp: 09.07.2024 r.
[2] Wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym (w maju) 2024 r., oprac. M. Smolik, CKE, dostęp: 09.07.2024 r.
[3] Skale centylowe wyników (2024), CKE, dostęp: 09.07.2024 r.
[4] Skale staninowe wyników (2024), CKE, dostęp: 09.07.2024 r.
[5] Wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym (w maju) 2023 r., oprac. M. Smolik, CKE, dostęp: 09.07.2024 r.
[6] Skale centylowe wyników (2023), CKE, dostęp: 09.07.2024 r.
[7] Sprawozdanie za rok 2023 (biologia), oprac. J. Filipska i in., red. W. Kozak, współprac. B. Dobrosielska, A. Wiśniewska, Pracownie ds. Analiz Wyników Egzaminacyjnych okręgowych komisji egzaminacyjnych, CKE, dostęp: 09.07.2024 r.
[8] Sprawozdanie za rok 2023 (chemia), oprac. A. Grabowska i in., red. W. Kozak, oprac. tech. A. Kaptur, współprac. B. Dobrosielska, A. Wiśniewska, Pracownie ds. Analiz Wyników Egzaminacyjnych okręgowych komisji egzaminacyjnych, CKE, dostęp: 09.07.2024 r.