Wstęp


Przed Tobą publikacja pełna wartościowych informacji na temat egzaminu maturalnego z chemii. Na początek przygotowałem dla Ciebie krótki opis wymagań egzaminacyjnych matury z chemii oraz linki do plików PDF zawierających ponad 1200 zadań CKE z chemii, które zostały podzielone działami. Dzięki temu będziesz w stanie zapoznać się ze wszystkimi zadaniami z arkuszy maturalnych z chemii z ostatnich 11 lat, rozwiązując je zgodnie z kolejnością przerabianych przez siebie zagadnień. W drugiej części tego wpisu znajdziesz wiele cennych porad dotyczących skutecznego rozwiązywania zadań maturalnych. Zaczynajmy!

Jak każdy egzamin, matura z chemii ma swoje cel, a jego kształt określony został w wymaganiach maturalnych, które znajdziesz na oficjalnej stronie CKE. Oczywiście dokumenty te nie należą do krótkich – zawierają ponad 100 stron. Czy warto z nimi się zapoznać, aby dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać na egzaminie?

Osobiście uważam, że nie warto nadmiernie angażować się w lekturę tych dokumentów. Nawet nauczyciele miewają problemy ze zinterpretowaniem wszystkich wymogów oraz wątpliwości dotyczące tego, co dokładnie uczniowie powinni umieć. Pomimo sporej ilości informacji zwartej w dokumentach, wiele zagadnień jest przedstawionych w sposób ogólnikowy, co utrudnia wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Nauczyciele pełnią kluczową rolę w pomaganiu uczniom w zrozumieniu wymagań, ponieważ temat ten jest dość zawiły, a wiele informacji, których nie znajdziemy w wymaganiach, i tak trzeba znać (ponieważ pochodzą z wcześniejszych etapów edukacji). Dlatego warto zaufać doświadczeniu i wiedzy ekspertów, takich jak nauczyciele, korepetytorzy czy twórcy kursów, którzy opracowali skuteczne plany nauki oraz przekształcili wymagania egzaminacyjne w konkretne treści. Warto skorzystać z ich wskazówek!

Nie pomijajmy jednak kilku kluczowych punktów wynikających z lektury dokumentów dotyczących egzaminu maturalnego z chemii.

Po pierwsze, na maturze z chemii sprawdzana jest wiedza faktualna, co oznacza, że konieczne jest zapamiętywanie informacji oraz umiejętność ich praktycznego zastosowania. Ważne jest nie tylko zapamiętanie informacji, ale także wykorzystanie ich w praktyce.

Po drugie, matura z chemii wymaga umiejętności analizy informacji, tekstów, wykresów oraz danych. Należy rozwijać tę umiejętność w trakcie nauki, a nauczyciel może stanowić pomoc przy weryfikowaniu poprawności myślenia.

Po trzecie, na egzaminie z chemii niesamowicie ważne są umiejętności matematyczne. W wielu zadaniach trzeba będzie coś wyliczyć. Jeśli czujesz, że ten aspekt może sprawiać Ci trudności, to uwzględnij na przygotowanie do matury z chemii więcej czasu i ćwicz dodatkowo podstawowe umiejętności matematyczne.

Po czwarte, egzamin z chemii będzie wymagał rozwiązywania bardzo różnorodnych zadań maturalnych. Dlatego w toku nauki stale monitoruj, czy są jakieś typy zadań, z którymi masz problem. To, ile czasu im poświęcisz, w dużej mierze zadecyduje o Twoim wyniku. Jeśli zauważysz, że są zadania, które sprawiają Ci wyjątkową trudność, poświęć im dodatkową uwagę.

Podsumowując, egzamin maturalny z chemii wymaga skoncentrowania się na zapamiętywaniu faktów, umiejętności analizy i wykorzystywania informacji oraz umiejętności liczenia w zadaniach o charakterze matematyczno-chemicznym. Oczywiście kluczową sprawą jest także zrozumienie, jak CKE ocenia odpowiedzi, ale o tym opowiem więcej w dalszej części wpisu.

Teraz przejdźmy do praktycznych aspektów. Porozmawiajmy o liczbie zadań, jaką warto rozwiązać, sposobie rozwiązywania, metodzie sprawdzania poprawności oraz szacunkach czasowych dotyczących tego, ile całość naszej nauki może zająć.

Arkusze maturalne z chemii


Rozpocznijmy od samych zadań. Skąd je wziąć? Które rozwiązywać? W jaki sposób?

Możemy podejść do tego na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, możemy rozwiązywać zadania pogrupowane według działów tematycznych. Możemy poświęcić czas na konkretny obszar chemii, jak na przykład budowa atomu, i rozwiązać zadania dotyczące budowy atomu pochodzące z różnych arkuszy matury z chemii z wielu poprzednich lat. Dzięki temu utrwalimy całe zagadnienie lepiej.

Aby dodatkowo przetestować nasze umiejętności, warto także rozwiązywać całe prawdziwe arkusze egzaminacyjne. To pozwoli nam poznać nasze tempo pracy i przygotować się na rzeczywiste warunki maturalnego egzaminu. Te próbne sesje egzaminacyjne przyniosą wiele korzyści i pomogą w dalszym postępie. W toku przygotowania do matury z chemii warto rozwiązać przynajmniej pięć takich arkuszy maturalnych Najlepiej z tej formuły, w jakiej przyjdzie nam pisać egzamin.

Równocześnie podczas codziennej nauki warto skupić się na konkretnych zagadnieniach z chemii – i to powinno stanowić główny obszar naszej uwagi. Dla przykładu: po poświęceniu wieczoru na powtórkę z budowy atomu, następnego dnia warto rozwiązać zadania związane z tym właśnie tematem. Taki schemat nauki pozwoli nam skutecznie systematyzować zdobytą wiedzę i wyłapać ewentualne braki w zrozumieniu zagadnień. Jest to efektywne podejście, które pozwoli nam szybko poprawić nasze umiejętności, uporządkować i uzupełnić notatki, przy okazji wyłapując to, co wymaga naszej szczególnej uwagi.

Co się tyczy arkuszy z chemii, jak już wspomniałem we wstępie, one służą nie tylko sprawdzeniu naszej wiedzy, ale także umiejętności analizy informacji i logicznego wnioskowania oraz rozwiązywania zadań o charakterze kalkulacyjnym.
Dlatego warto regularnie drukować sobie zadania, zarówno pojedynczo, jak i w formie arkuszy egzaminacyjnych, aby ćwiczyć pisanie odpowiedzi na papierze. To istotne, ponieważ pozwoli nam określić, ile czasu potrzebujemy na rozwiązanie poszczególnych zadań. A także ćwiczyć odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, jaką mamy na karcie egzaminacyjnej na odpowiedź. Często brak takiej praktyki skutkuje niewyraźnym pisaniem. To zaś przekłada się na utratę punktów, nawet jeśli mamy odpowiednią wiedzę. Ma to szczególne znaczenie przy zadaniach kalkulacyjnych, także pamiętaj – staraj się pisać wyraźnie. A jeśli wiesz, że masz problem z wyraźnym pisaniem, pisz drukowanymi literami.

No dobrze, ale gdzie znaleźć te zadania, które pomogą nam w naszej przygotowaniu do matury z chemii? Poniżej wszystko dla Ciebie przygotowałem.

Matura z chemii – zadania CKE

Pod poniższym linkiem znajdziesz wszystkie zadania CKE, które możesz ściągnąć z ich oficjalnej strony. Podzielone są one arkuszami egzaminacyjnymi, tak jak w toku lat były przeprowadzane matury. 

Linki do arkuszy maturalnych CKE z chemii – oryginalne arkusze maturalne CKE – chemia

Zadania maturalne CKE z chemii – podział działami

Te same zadania wraz z zespołem przeredagowaliśmy delikatnie, poukładaliśmy działami oraz umieściliśmy po jednym zadaniu na stronę. W ten sposób powstał zbiór ponad 1000 zadań do matury z chemii, który jest przyjazny w użytkowaniu, prosty w druku i pozwoli Ci na efektywną i spokojną naukę.

Link do zadań z arkuszy chemii CKE z zadaniami podzielonymi na działy –  Więcej niż Matura – matura z chemii

Porady w jaki sposób pracować z zadaniami maturalnymi?


Przygotowujesz się do matury z chemii i zastanawiasz się, jak najlepiej pracować z arkuszami maturalnymi z chemii? Oto kilka porad, które pomogą Ci efektywnie przygotować się do tego ważnego egzaminu.

Istnieją trzy sposoby, na jakie możesz podejść do rozwiązywania zadań maturalnych z chemii: samodzielnie, korzystając ze wskazówek lub czytając wyjaśnienia rozwiązań, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces rozwiązywania danego zadania. Niezależnie od wybranego sposobu, sprawdzenie ostatecznego rozwiązania za pomocą klucza CKE jest fundamentalne. Jeśli z jakiegoś powodu nie potrafisz tego zrobić, warto poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na ocenianiu zadań maturalnych. Często nawet drobne niuanse językowe (jak źle postawiony przecinek) mogą wpłynąć na wydźwięk odpowiedzi i jej ocenę, dlatego warto skorzystać z doświadczenia innych.

Najbardziej wartościowym sposobem pracy z zadaniami maturalnymi jest próba samodzielnego rozwiązywania arkuszy maturalnych z chemii (zarówno całych arkuszy, jak i zadań podzielonych na działy). Dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze, wówczas ćwiczysz te umiejętności, które będą naprawdę sprawdzane na maturze, przy wykorzystaniu zadań, podobnych do tych, które realnie spotkasz na maturze.

Po drugie, samodzielne rozwiązywanie zadań pozwala najefektywniej wyłapać wszelkie braki w wiedzy czy w zrozumieniu zagadnień, co jest kluczowe dla procesu systematyzacji wiedzy. To właśnie ten aspekt odróżnia osoby, które zdają maturę na bardzo wysokim poziomie, od tych, którym się to nie udaje.

Ile zadań trzeba rozwiązać, by czuć się spokojnie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to zależy od liczby przedmiotów, do których zdawania na maturze się przygotowujesz. Jeśli skupiasz się tylko na jednym przedmiocie, jak na przykład chemia, to im więcej zadań, tym lepiej. Jednak w większości przypadków, gdy zdajesz wiele przedmiotów, trzeba znaleźć balans między rozwiązywaniem zadań z różnych dziedzin.

Zespół egzaminatorów maturalnych, z którym współpracuję, ocenił tę liczbę na 500 zadań obowiązkowych (jako pewne minimum dla efektywnej nauki) oraz 500 zadań dodatkowych. I tak też zalecamy uczyć się na kursie do matury z Chemii, który prowadzimy. Ukończenie podstawowego zestawu zadań pozwoli osiągnąć biegłość w ich rozwiązywaniu, a jeśli nadal będziesz widzieć, że popełniasz błędy, wtedy możesz rozwiązać dodatkowe 500 zadań. 

Rozwiązanie 500 zadań wymaga od 50 do 70 godzin nauki. Średnio na rozwiązanie jednego zadania w sposób całkowicie samodzielny poświęcisz około 6 minut. Te wyliczenia opierają się na aktywności kursantów na platformie Więcej niż Matura, na której uczniowie mają możliwość rozwiązywania zadań w różnych trybach bezpośrednio w aplikacji bazy zadań. Zmierzyliśmy to i na bazie oceny setek tysięcy rozwiązanych zadań wyliczyliśmy średnią.

Przejdźmy teraz do kilku ważnych porad dotyczących pracy z arkuszami zadań do matury z chemii. W trakcie pracy z zadaniami, pamiętaj o trzech kluczowych rzeczach.

Po pierwsze, rozwiązuj zadania głównie samodzielnie, a następnie zapoznaj się z wyjaśnieniami i komentarzami, niezależnie od tego, czy zadanie masz rozwiązane poprawnie czy też nie. To pozwoli Ci zdobyć dodatkową wiedzę, która może okazać się przydatna przy innych zadaniach.

Po drugie, sprawdzaj poprawność rozwiązania za pomocą klucza CKE. Jeśli nie masz pewności co do interpretacji klucza, poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego.

Po trzecie, monitoruj swoje postępy, czyli zwracaj uwagę na miejsca, w których popełniasz błędy, oraz na to, jak często się to zdarza. To pozwoli Ci określić obszary, które wymagają największej uwagi i dostosować swój plan nauki tak, aby zapewnić dodatkowy czas na pracę nad tymi zagadnieniami.

Jeśli podejdziesz do nauki z zadaniami w ten sposób, znajdziesz się w grupie osób, które bardzo świadomie przygotowują się do matury z chemii, i zwiększysz swoje szanse na uzyskanie wysokiego wyniku.

Porady – w jaki sposób wykorzystać zbiory zadań Więcej niż Matura w interaktywnej bazie zadań Więcej niż Matura?


Aby wykorzystać interaktywną bazę zadań Więcej niż Matura, która jest częścią kursu do matury z chemii, skorzystaj z kilku przydatnych funkcji.

Zadania w bazie mają przypisane numery, co pozwala szybko zlokalizować odpowiednie zadanie w drukowanym zbiorze PDF, który możesz ściągnąć za darmo powyżej. Możesz je rozwiązać w różnych trybach, zapoznać się z wyjaśnieniami, sprawdzić klucz CKE i skonsultować swoje odpowiedzi z egzaminatorami maturalnymi. Na kursach funkcjonują również wbudowane korepetycje, które pozwalają na zadawanie pytań i właśnie sprawdzanie rozwiązań zadań przez egzaminatora. Jeśli jesteś u nas na kursie – korzystaj z tego!

Dodatkowo w bazie znajdziesz narzędzie do planowania pracy z zadaniami, które określi dokładny czas potrzebny na rozwiązanie poszczególnych zadań dzięki stałemu monitorowaniu Twojego tempa i postępów.

Cenne są również statystyki rozwiązań zadań maturalnych, które na bieżąco informują, ile zadań masz rozwiązanych i jaki procent poprawnych odpowiedzi masz w każdym dziale chemii. To ważne narzędzie, które pozwala dostosować plan nauki do Twoich słabych punktów i zwiększyć szanse na sukces na maturze.

Wykorzystanie nowoczesnej bazy zadań maturalnych Więcej niż Matura jest prostsze dzięki opisanym funkcjom. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to działa w praktyce, obejrzyj nagranie tutorialowe, które opisuje zalety pracy z bazą zadań maturalnych:

 

Kurs maturalny z Chemii Więcej niż Matura – sprawdzony kurs


Jeśli zależy Ci na skutecznym przygotowaniu do matury z chemii i szukasz sposobu nauki, który zastąpi podręczniki, zbiory zadań i tradycyjne korepetycje, to nasze kursy Więcej niż Matura są właśnie tym, czego potrzebujesz.

Nasze kursy, w metodycznym założeniu, opierają się na realizacji zasad efektywnej nauki, czyli skupiają się na osiąganiu wysokich wyników (wysokich, czyli powyżej 75%).

Dzięki gotowym lekcjom teoretycznym i praktycznym masz możliwość doskonalenia swojej wiedzy z chemii i biologii. Nauczyciele i egzaminatorzy są zawsze do Twojej dyspozycji, odpowiadają na pytania i sprawdzają Twoje rozwiązania zadań. Możesz dostosować naukę do swoich potrzeb, a platforma jest dostępna przez cały czas nauki, 24/7.

Czas nauki zależy od Twoich celów. Nasze kursy z Biologii i Chemii są zaprojektowane tak, aby można je było zrealizować w 6–12 miesięcy. Na realizację jednego kursu potrzeba około 150–250 godzin nauki.

Od wielu lat pomagamy studentom medycyny i lekarzom, a 58% z nich korzysta z portalu Więcej niż LEK, który jest portalem siostrzanym względem Więcej niż Matura. W oparciu o nasze doświadczenia przygotowaliśmy kursy maturalne z Biologii i Chemii, które skutecznie wspierają indywidualną naukę przez długi czas.

Ostatni rok potwierdził skuteczność naszych kursów, ponieważ ponad 80% osób, które ukończyły je, osiągnęło wyniki pozwalające na rozpoczęcie studiów na kierunku lekarskim. Oczywiście, aby tego dokonać, należy spełnić określone warunki: ukończyć 100% lekcji, poświęcić przynajmniej 200 godzin na naukę z kursem i rozwiązać co najmniej 500 zadań na platformie. To wymaga wysiłku, ale jeśli podejdziesz do nauki na poważnie, zgodnie z naszymi założeniami metodycznymi, gwarantujemy Ci sukces. 

Dosłownie! Podpisujemy się pod nasza pracą i wiemy, że spokojna i systematyczna nauka ze stałym wsparciem nauczycieli po prostu działa. Jeśli ukończysz nasz kurs i nie uzyskasz na maturze więcej niż 75%, zwrócimy Ci wszystkie poniesione koszty lub wesprzemy Cię bez dodatkowych opłat przy kolejnej próbie przygotowania do matury.

Jeśli chcesz poznać szczegóły naszej oferty, zapraszamy do odwiedzenia strony → kursy do matury Więcej niż Matura.

Powodzenia w nauce! W razie pytań – pisz śmiało!

lek. Dariusz Chrapek

 FACEBOOK
INSTAGRAM
TIKTOK
YOUTUBE