Czy jest możliwe pójście na studia medyczne bez matury z biologii i chemii? W poniższym artykule przeanalizujemy możliwości, które ma maturzysta niezdający chemii, biologii lub obu tych przedmiotów jednocześnie. We wpisie będziemy używać następujących skrótów:
- P – poziom podstawowy,
- R – poziom rozszerzony.
Dowiesz się, jak dostać się na medycynę z przedmiotami, które zdajesz na maturze. W artykule zostały uwzględnione zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne, na uczelniach państwowych i prywatnych w całej Polsce.
Pamiętaj też, że w roku, w którym ubiegasz się o przyjęcie na studia, warto sprawdzić aktualne warunki naboru na interesujący Cię kierunek. Szczegółowe kryteria rekrutacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni – pochodzą z nich informacje zawarte w tym wpisie (stan z maja 2024 r.).
Zdawanie matury z chemii nie jest konieczne, żeby pójść na kierunek lekarski. Wiele uczelni przyjmuje kandydatów na medycynę z maturą z matematyki lub fizyki zamiast matury z chemii.
Poniżej znajdziesz listę takich uczelni, zaczynając od tych, które przyjmują z matematyką podstawową (P), przez takie, które dopuszczają maturę z matematyki rozszerzonej (R) lub fizyki rozszerzonej (R), a kończąc na tych, na których zamiast chemii wymagane jest zdawanie fizyki (R), bez możliwości rekrutacji z matematyką. Na wszystkich wymienionych tu uczelniach do rekrutacji obowiązkowo wlicza się matura z biologii rozszerzonej.
Politechnika Wrocławska jako jedyna wlicza do rekrutacji również wyniki z matur z języka obcego i języka polskiego, chociaż mają one mniejszą wagę niż przedmioty ścisłe.
Medycyna bez matury z chemii jest możliwa na następujących uczelniach:
- Uniwersytet w Siedlcach – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) / matematyka (P lub R).
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) / fizyka i astronomia (R) / matematyka (R).
- Uniwersytet Rzeszowski – obowiązkowo biologia oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) / fizyka i astronomia (R) / matematyka (R).
- Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich – obowiązkowo biologia oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) / fizyka i astronomia (R) / matematyka (R).
- Gdański Uniwersytet Medyczny – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) / matematyka (R).
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym oraz drugi przedmiot do wyboru spośród: chemia (R) / fizyka (R) / matematyka (R).
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) / matematyka (R).
- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) / matematyka (R).
- Politechnika Wrocławska – do rekrutacji liczy się biologia (R), matematyka (P lub R), język obcy (P lub R), język polski (P lub R) oraz jeden z następujących przedmiotów: chemia lub fizyka – czyli zamiast chemii trzeba by było zdawać fizykę.
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym i matematyka (P lub R) oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) – czyli zamiast chemii trzeba by było zdawać fizykę.
- Uniwersytet Opolski – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) – czyli zamiast chemii trzeba by było zdawać fizykę.
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – obowiązkowo biologia na poziomie rozszerzonym oraz drugi przedmiot do wyboru spośród następujących: chemia (R) / fizyka (R) – czyli zamiast chemii trzeba by było zdawać fizykę.
Inaczej niż w przypadku uczelni, które wymiennie traktują maturę z chemii z maturami z matematyki czy fizyki, nie ma uczelni, które w taki sam sposób podchodzą do egzaminu maturalnego z biologii.
Czy w takim razie medycyna bez biologii jest w ogóle możliwa? Oczywiście, że tak! Żeby zobaczyć, które uczelnie prowadzą taką rekrutację, przejdź do akapitu poniżej.
Niektóre uniwersytety stosują własne wzory do ustalenia końcowego wyniku rekrutacyjnego, nadając odpowiednią wagę poszczególnym przedmiotom. Jeśli dany przedmiot ma przelicznik ×0,5, oznacza to, że wynik procentowy uzyskany z tego przedmiotu na maturze będzie mnożony przez taką właśnie liczbę.
Często przedmioty na poziomie rozszerzonym mają większą wagę niż przedmioty na poziomie podstawowym – przykładowo, jeśli matura z matematyki na poziomie rozszerzonym ma przelicznik ×1, a matura z matematyki na poziomie podstawowym ma przelicznik ×0,5, to uzyskanie wyniku 50% z matematyki rozszerzonej jest równoważne z uzyskaniem wyniku 100% z matematyki podstawowej.
- Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej – 2 spośród 4 przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, matematyka), przy czym przedmiot na poziomie rozszerzonym ma przelicznik ×1, a na poziomie podstawowym ma przelicznik ×0,5.
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – 2 spośród 4 przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, matematyka) na poziomie rozszerzonym.
- Akademia Mazowiecka w Płocku – 2 spośród 4 przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, matematyka), przy czym przedmiot na poziomie rozszerzonym ma przelicznik ×0,5, a na poziomie podstawowym ma przelicznik ×0,2.
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – 2 spośród 4 przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, matematyka) na poziomie rozszerzonym.
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi – 2 spośród 4 przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, matematyka) na poziomie rozszerzonym.
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – 2 spośród 4 przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, matematyka) na poziomie rozszerzonym, przy czym pierwszy przedmiot (biologia lub matematyka) ma przelicznik ×0,55, a drugi przedmiot spośród powyższych ma przelicznik ×0,45.
- Uniwersytet Zielonogórski – dwa spośród 4 przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, matematyka) na poziomie rozszerzonym.
Aby dostać się na następujące uczelnie na kierunek lekarski w języku polskim, wymagane jest zdawanie zarówno biologii, jak i chemii rozszerzonej (czasem wymagany jest również trzeci przedmiot: matematyka lub fizyka):
- Społeczna Akademia Nauk w Łodzi – jako trzeci przedmiot można wybrać matematykę (P lub R) albo fizykę (P lub R), przy czym przedmiot na poziomie podstawowym ma przelicznik ×0,7, a na poziomie rozszerzonym ×1.
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – jako trzeci przedmiot można wybrać matematykę (P lub R) albo fizykę (P lub R), przy czym przedmiot na poziomie podstawowym ma przelicznik ×1, a na poziomie rozszerzonym ×2.
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – jako trzeci przedmiot można wybrać matematykę (R) albo fizykę (R).
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – jako trzeci przedmiot można wybrać matematykę (P lub R) albo fizykę (P lub R), przy czym przedmiot na poziomie podstawowym ma przelicznik ×1, a na poziomie rozszerzonym ×2.
- Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego – jako trzeci przedmiot można wybrać matematykę (P lub R) albo fizykę (P lub R), przy czym przedmiot na poziomie podstawowym ma przelicznik ×1, a na poziomie rozszerzonym ×2.
- Warszawski Uniwersytet Medyczny – jako trzeci przedmiot można wybrać matematykę (P lub R) albo fizykę (P lub R), przy czym przedmiot na poziomie podstawowym ma przelicznik ×0,.5, a na poziomie rozszerzonym ×1.
- Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – jako trzeci przedmiot można wybrać matematykę (P lub R) albo fizykę (P lub R), przy czym przedmiot na poziomie podstawowym ma przelicznik ×1,2, a na poziomie rozszerzonym ×2.
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – jako trzeci przedmiot można wybrać matematykę (P lub R) albo fizykę (P lub R), przy czym przedmiot na poziomie podstawowym ma przelicznik ×0,1, a na poziomie rozszerzonym ×0,2.
Część osób zastanawia się też, czy można studiować kierunek lekarski bez zdanej matury. Odpowiedź jest niestety negatywna – jest to jeden z najbardziej wymagających kierunków studiów, na który niezbędne jest uzyskanie wysokich wyników z egzaminu dojrzałości.
Istnieją jednak kierunki medyczne, na które można pójść bez zdanej matury. Takie wykształcenie proponują medyczne szkoły policealne, na które można aplikować z wykształceniem średnim.
Kierunki medyczne bez matury to między innymi:
- technik farmaceutyczny,
- technik elektroradiolog,
- technik ortopeda,
- asystentka stomatologiczna,
- higienistka stomatologiczna,
- technik dentystyczny,
- dietetyk,
- protetyk słuchu,
- podolog,
- technik usług kosmetycznych,
- technik masażysta,
- opiekun medyczny,
- opiekun dziecięcy,
- terapeuta zajęciowy,
- technik sterylizacji medycznej.
Kształcenie na tych kierunkach możliwe jest w różnych formach i trwa zazwyczaj od roku do 2,5 lat. Niewątpliwą zaletą wyboru jednego z nich jest szybsze wejście na rynek pracy w porównaniu do kierunków uniwersyteckich.
Aż na 12 uczelniach została zaproponowana kandydatom medycyna bez chemii na maturze (za to z obowiązkową biologią), podczas gdy na 7 uczelniach jest możliwa zarówno medycyna bez matury z biologii, jak i nawet całkowicie bez biologii i chemii – co oznacza, że można dostać się na kierunek lekarski z matematyką i fizyką.
8 uczelni prowadzi klasyczną rekrutację z uwzględnieniem biologii i chemii jednocześnie.
Nie jest za to możliwe studiowanie medycyny bez matury, chociaż szkoły policealne proponują wiele ciekawych kierunków, dzięki którym można mieć stały kontakt z ochroną zdrowia i współpracować z innymi specjalistami.
Jeśli jednak Twoim marzeniem jest kierunek lekarski, możesz podchodzić do matury wielokrotnie. Do rekrutacji będzie liczył się Twój najlepszy wynik. O poprawie matury możesz przeczytać w innych naszych wpisach: Jak przygotować się do poprawiania matury? oraz Poprawa matury – wszystko, co musisz wiedzieć.
Zachęcamy Cię również do zapoznania się z bezpłatnym kursem Medycyna START!, który zawiera najważniejsze informacje niezbędne studentowi pierwszego roku kierunku lekarskiego. Dowiesz się między innymi, czym są STN i IFMSA, jak jest zorganizowany rok akademicki oraz jak efektywnie uczyć się na medycynie. Znajdziesz tam również wiele innych przydatnych informacji! Dodatkowo na każde Twoje pytanie odpowiedzą lekarze z naszego zespołu.
Powodzenia!